- Šota
- Baltiški substrati DOMOFLOR
- Vrtna zemlja - presejana
- Growbags - Gojitvene vreče - kokos
- Kokosova šota, vlakna
- Perlit
- Vermikulit
- Biooglje
- Zeolit
- Glina
- Apnenčeva moka za povečanje pH zakisane zemlje
- Agrogel-superabsorbcijski polimer
1. Zemlja za rože, zelenjavo - profesionalni substrati
3. Gnojila, zaščita rastlin
4. Okrasno lubje, sekanci, miskantus
5. Pesek, Kamen, Dekoracija
6. Ograje: mreže, paneli, gabioni
7. Lonci, vedra, platoji...
8. Folija, filc, tkanina, koprena, mreže
9. Tehnika, zalivanje, vrtno orodje in ostalo
10. Travno seme, travni tepih, umetna trava, pripomočki
VISOKE GREDE
Darila
VZDRŽEVANJE BAZENSKE VODE
Vse za kompostiranje
Vetisa - svetuje
Blog
Setev in potaknjenci
VETISA GNOJILA
Nasveti
Statistika
- Število aktivnih izdelkov:
2090 - Število izdelkov na zalogi:
1235 - Trenutno število obiskovalcev: 26
Šota v vrtnarstvu: Naravni zaklad za zdravo rast rastlin
Šota je organska snov, ki se tvori v močvirjih. Gre za razgradnjo rastlinskih ostankov, kot so mahovi, trave in druge vodne rastline, ki se sčasoma naberejo na dnu vodnih teles. Proces razgradnje poteka pod vplivom vode in zmanjšane kisika v močvirskem okolju.
Nastala šota je bogata z organskimi snovmi, predvsem humusom. Zaradi svoje sestave šota zelo dobro zadrži vodo, kar je pomemben element za ohranjanje vlažnosti tal. Prav tako izboljšuje strukturo tal in prispeva k zračnosti ter povečuje sposobnost tal za zadrževanje hranil.
Kako šota vpliva na tla?
- Izboljšanje strukture tal: S svojo rahlo, zračno teksturo izboljšuje strukturo tal. To omogoča boljši pretok zraka in vode, kar spodbuja zdravo rast koreninskega sistema rastlin.
- Dodatek hranil: Naravne organske snovi v šoti postopoma sproščajo hranila v tla, kar ustvarja uravnoteženo prehransko okolje za rastline.
- Izboljšanje kislosti tal: Šota je lahko kisla, zato se uporablja za znižanje pH vrednosti tal, kar je pomembno za rast nekaterih rastlin, ki raje rastejo v bolj kislem okolju.
- Ohranjanje vlažnosti tal: Zaradi svoje visoke zadrževalne sposobnosti vode, šota pomaga ohranjati ustrezno vlažnost tal, tudi v obdobjih suše. S tem zagotavlja konstanten vir vlage za vaše rastline.
Uporaba šote
- Gojenje okrasnih rastlin: Šota je odlična za gojenje okrasnih rastlin, kot so cvetlice, grmovnice in drevesa. Poskrbi za zdravo koreninsko okolje in bujno rast.
- Gojenje zelenjave: V vrtu je šota nepogrešljiva pri gojenju zelenjave. Zagotavlja ustrezno vlago, kar je ključno za kakovostno pridelavo.
- Gojenje sadnega drevja: Mlade sadike sadnega drevja imajo v začetku pogosto težave s prilagajanjem na novo okolje. Dodatek šote omogoča boljšo aklimatizacijo in pospešuje rast.
- Naravno zatiranje plevela: Čeprav ni glavna funkcija šote, lahko v določenih primerih pomaga pri preprečevanju rasti plevela, saj prekriva tla.
- Mešanje zemlje za grede in gredice: Pri ustvarjanju visokih grede ali gredic na vrtu, dodajte šoto v zemljo za povečanje hranilne vrednosti in izboljšanje strukture tal.
- Izdelava komposta: Šota je odličen dodatek h kompostu, saj pospešuje proces razgradnje in prispeva hranila h končnemu produktu.
- Priprava mešanic za sadike: Za optimalen začetek rasti sadik lahko pripravite mešanico šote in drugega substrata, ki bo omogočil zdrav začetek koreninskega sistema.
- Sajenje acidofilnih rastlin: Šota (kisla) je odlična rešitev za sajenje rastlin, ki potrebujejo kisla tla (borovnice, rododendron, azaleje…).
- Za mešanje substratov: Danes skoraj ne poznamo substrata, ki ne bi vseboval šote.
Trajnostna pridobitev šote
Trajnostno pridobljena šota predstavlja ključen vidik ekološkega vrtnarjenja in ohranjanja naravnih ekosistemov. Pri pridobivanju šote je pomembno upoštevati in spoštovati naravne procese, da se prepreči negativne vplive na okolje.
Nekateri ključni elementi trajnostnega pridobivanja šote vključujejo:
- Nadzor nad ekosistemom: Pridobivanje šote poteka na način, ki ohranja celovitost močvirskih ekosistemov. To vključuje ohranjanje vitalnih habitatov in naravnih procesov, kot so nihanja vodostaja in cikli rasti in razpadanja rastlin.
- Omejevanje emisij CO2: Pridobivanje šote lahko vodi v sproščanje ogljika, če se ne izvaja trajnostno. Zato je pomembno, da se uporabljajo metode, ki zmanjšujejo emisije toplogrednih plinov in prispevajo k ohranjanju podnebja.
- Nadomestilo območij: V primerih, ko je pridobivanje šote nujno, je pomembno, da se nadomesti območja, kjer je bila šota odstranjena. To vključuje obnovo močvirskih habitatov ali ustvarjanje novih naravnih okolij.
- Certifikati in standardi: Trajnostno pridobljena šota je običajno označena s certifikati, kot so certifikati za trajnostno gospodarjenje z gozdovi ali ekološkimi certifikati. Ti dokazujejo, da je bil postopek pridobivanja izveden v skladu z okoljskimi smernicami.
- Sodelovanje z lokalnimi skupnostmi: Trajnostno pridobljena šota pogosto vključuje tudi sodelovanje z lokalnimi skupnostmi, vključno z ustreznimi organi in prebivalci, da se zagotovi, da se upoštevajo lokalni ekološki in družbeni vidiki.
ŠOTA IMA CERTIFIKAT O SKLADNOSTI ZA UPORABO V EKOLOŠKI PREDELAVI.
Naturahum ŠOTA 250L Peat Type 340 (0-40mm)/ 18 kom/paleti
1. GT. ŠOTA (ZELENA vreča) 250L ( PEAT BAG-GREEN) / 18 kom/paleti
pH 3,4-4,4
D- ŠOTA (RUMENA) 250L (LITHUANIAN PEAT) / 18 kom/paleti
1. P- ŠOTA (MODRA vreča) 250L (DOMOTORF PEAT BAG-BLUE) / 18 kom/paleti
Kisla šota 3,5-4,5 pH
3. DURPETA - BELA ŠOTA 50L / 51/paleti / white peat
Kisla šota 3,5-4,5 pH